Mějte na chatě novou hezkou kuchyň. Jde to i do 5 000 Kč
Jakmile to práce a přezuté gumy dovolí, balíte saky paky a jedete. Na chatu, chalupu, někam na „vejminek“. A kromě toho, že tam budete kutit, odpočívat a zahradničit, musíte také něco vařit. Prázdný žaludek dokáže pokazit náladu úplně všude. Tak se vás chceme rovnou zeptat: Jak je na tom vaše „druhá“ kuchyň, kde vaříte přes léto?
Ptáme se záměrně.
Protože i na chatě můžete mít parádní a plnohodnotnou kuchyňskou linku, jejíž pořízení vás finančně nepoloží. Bude hezká, účelná a vnese vám do vaření řád. A všechny designérské akce typu „co dům (vy)dal a soused vyřadil“ můžete mít jednou provždy vyřešeny.
JAK VYBRAT KUCHYŇ NA CHATU, ABY NESTÁLA MAJLANT, MĚLA VŠECHNO DŮLEŽITÉ A JEŠTĚ SE VÁM LÍBILA?
Teď už budeme trochu konkrétní a dáme vám tipy, jak zařídit kuchyni na chatě, a jak to vymyslet s kuchyňskou linkou, která je většinou vedle spotřebičů nejdražší položkou.
Abyste nějak začali, abyste se pohnuli vpřed a z věčného i věcného provizoria udělali moderní a hezké místo, tak se nejdřív pořádně rozhlédněte. A vyházejte všechno, co je tam už delší dobu navíc. Nám jde dnes o kuchyň, tedy začněte tou, ale klidně se takhle vydovádějte i v jiných koutech svojí chaty.
Myslete na to, že i malý kuchyňský prostor můžete rozdělit na tři pomyslné části. Vaření, mytí a skladování. Tyto sektory v pohodě umístíte do linky, která máš šířku kolem 180 cm. Taková kuchyň má dřez, sporák i troubu, místo na další spotřebiče a nezbytné, dobře promyšlené skříňky a poličky. Výška kuchyňské linky bývá zpravidla cca od 80 cm do 95 cm.
Pokud máte málo místa i menší nároky, nepouštějte se zkrátka do žádných velkých akcí a podívejte se po kuchyních z lamina, které mají jednu linii, a jsou opatřeny dolními a horními skříňkami. V našem sortimentu jde například o modelovou řadu kuchyní SARA.
Zvlášť u kuchyňských linek na chatách a chalupách je fajn, když jsou skříňky zavřené. Jednak to prostě líp vypadá, a jednak tím šetříte místo. Zavřené skříňky sbírají body vzhledově, v praktičnosti, ale i v pocitové oblasti. Nic vás při relaxaci zbytečně nerozptyluje. Úchytky na linku bychom vám u levných kuchyní vhodných na chataření doporučili plastové, ale pokud máte rádi kov, není to nic proti ničemu. Jen počítejte, že jiný materiál než plast vyjde pokaždé o něco dráž.
LAMINO STOJÍ MÍŇ NEŽ DŘEVO, DOBŘE VYPADÁ A DÁ SE SKVĚLE KOMBINOVAT
Pokud se budeme bavit o materiálu, na kterém můžete ušetřit, je odolný a dobře vypadá, tak tady vyhrávají jednoznačně laminodesky. Pro kuchyně na chatu je kuchyňská linka z lamina ideální věc. Dobře se udržuje, čistí, snáší vlhkost a roky nepotřebuje extra údržbu a úpravu. Naše kuchyně jsou olepeny kvalitní ABS hranou, která ochraňuje před poškozením dvířek, zvláště před uražením rohů a okrajů dvířek (hran). A samozřejmě je lamino o dost levnější než kuchyňské linky z masivu. Ty bychom doporučili spíše do rustikálních venkovských chalup. Lamino má navíc tu výhodu, že se vyrábí v mnoha vzhledech, většina z nich imituje různé dekory dřeva. U nás je oblíbená třeba olše v kombinaci s bílým korpusem (vnitřkem).
NEJSTE LIMITOVÁNI MÍSTEM, ALE CENOU?
Pokud máte chatu dostatečně prostornou a místo vás nijak nesužuje, máte na výběr z více typů a rozměrů, zejména co se šířky týká. To ale neznamená, že byste se museli bát nějakých závratných cen. V našem sortimentu najdete i levné kuchyně, které mají ke třem metrům, a přesto se vejdete třeba do 7 000 Kč. Takové linky zastupuje například řada kuchyní AMANDA. A když se podíváte, zjistíte, že to nejsou žádné výběhové modely, ale moderní kuchyně třeba v dekoru ořechu.
Tady bychom ještě maličko odbočili a zmínili, že většina ekonomicky příznivých kuchyní se hodí kromě víkendových domovů i do bytů, do podnájmů nebo pro mladé rodiny do začátku. A pokud milujete linky ve vysokém lesku, máme pro vás dobrou zprávu. I takové máme a za dobré ceny. Například krásku jménem GREY v šedém luxusním lesku, která se hodí všude, a máme ji i v dalších lesklých odstínech.
A CO SPOTŘEBIČE?
I do té nejmenší kuchyně, kterou si na chatu vyberete, se dá zakomponovat sporák s troubou. Tedy základ, který udělá z kuchyňské linky místo, kde se vám bude královsky vařit. Do kuchyní na chatu se čím dál častěji dává i myčka, a to pořád mluvíme o kuchyni, která nepřesáhne dva metry.
„Kuchyně, které si u nás berou zákazníci na svoje chaty, mají většinou kolem dvou metrů, spíš méně. Což je takový základ, který nepředstavuje velkou zátěž na prostor, a vejdou se tam spotřebiče a dřez. Když je na kuchyň málo místa, doporučujeme klasickou rovnou linku. Ale hodně chat i chalup má na kuchyň vyhrazen třeba nějaký kout a tam se zase dá hezky pracovat s kuchyněmi do U,“ přibližuje možnosti kuchyní do chatek pan Radek Polodna, majitel e-shopu a kamenné prodejny Nábytek Polodna.
NEMÁME NA CHATĚ ELEKTŘINU, KUCHYŇSKÁ LINKA JE ZBYTEČNÁ
S touto myšlenkou zákazníků se „kuchyňáři“ také setkávají často. „Samozřejmě, že je hodně chatařů, kteří chtějí opustit komfort a zvyklosti z každodenního života, a užívat si víkend nebo celé léto ve stylu našich babiček a dědů. A tak ani elektřinu nemají, protože ji nechtějí. To ale neznamená, že si nemohou dopřát novou kuchyni. Trouba a sporák se dají řešit plynem. To bez vody už by to bylo asi horší. Ne nemožné, ale méně pohodlné ano,“ vyvrací častý mýtus chatařů pan Polodna.
Tak to ještě rychle shrneme. A pak už hurá na chatu
Ona doba, kdy se kuchyň na chatě skládala z jednoho pultíku a na něm škopek, je naštěstí dávno pryč. Je logické, že na chatu, kde nežijeme celý rok, nepotřebujeme mít drahou linku se všemi vymoženostmi. Na druhou stranu, pokud dokážete zařídit kuchyň na chatě tak, že se v ní cítíte jako doma, máte vyhráno. Stačí vám k tomu pár tisíc a zdravý chatařský rozum. Udělejte si čas a prostudujte si nabídku. Sami uvidíte, že nová kuchyň na chatu opravdu nestojí majlant.